Тема: Правопис закінчень іменників чоловічого роду в
орудному відмінку однини
Мета: Поглиблювати знання учнів про орудний
відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для
пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну
самостійність учнів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до праці та повагу до рідної мови.
Обладнання: Презентація до
уроку,
картки з завданнями, картки із закінченнями іменників чоловічого роду в О.в., малюнки людей різних професій.
ХІД УРОКУ
I. Організація
класу
Слайд 1
II. Перевірка
домашнього завдання
Вправа 152, С. 75.
- Яку пору року
зображено в вірші? (осінь)
- Які слова
вжиті в переносному значенні?(кетяги заглядають, гуде струною)
- Визначіть
відмінок виділених іменників. (калини – Р.в., на бузку – М.в., вербою – О.в.)
- Отже, яке
правило ви запам’ятали про правопис іменників жіночого роду в О.в. однини?(В
О.в. однини іменники жіночого роду на –а (-я) мають закінчення –ою, -ею, -єю)
III. Перевірка
знань, здобутих на попередньому уроці
1.
Розумова розминка
Слайд 2
Двоє сусідів Олесик і
Степанко теж вивчають рідну мову. Вони вирішили позмагатися, хто напише без
помилок іменники жіночого роду в О.в.
- Хто з них переміг?
Олесик Степанко
Мовою
Черешнею
Пшеницею Мрійею
Душею
Скрипкою
Музикою Вежою
Надією
Вулицею
- Якого правила не знає Степанко?
Закінчення – єю пишеться в іменниках ж.р. з основою на [й].
Закінчення – ею пишеться в іменниках ж.р. з основою на м’який приголосний і
[ж], [ч],[ш].
- Що ми побажаємо Степанкові? (Старанніше вивчати правила, наполегливіше
працювати).
- Пригадайте, коли в О.в. однини іменники ж.р. на –а,
(я) мають закінчення – ою? (Закінчення – ою пишеться в іменниках з основою на
твердий приголосний, крім [ж], [ч], [ш].)
- Отже, який висновок можна зробити про правопис іменників жіночого роду в О.в. однини?
2.Робота з прислів’ям.
Слайд 3
- А зараз ми попрацюємо з прислів’ями. Потрібно буде скласти прислів’я використовуючи правильні закінчення

Сніданок їж сам, а служба службою.

Голкою дороги то й змія з
нори виповзе.
Дружба дружбою,
а вечерею поділись.
Якщо ласкою
манити, не
міряють.
- Як ви розумієте зміст останнього прислів’я?
- Вкажіть число, рід, відмінок іменників останнього
прислів’я.
(Якщо ласкою манити, то й змія з нори виповзе. Ласкою
– одн., ж.р., О.в.)
Висновок:іменники жіночого роду в О.в. однини з основою на твердий приголосний,
крім [ж], [ч], [ш] мають закінчення –ою: партою, водою
III. Новий матеріал
1. Оголошення теми і мети уроку Слайд 4
- На сьогоднішньому уроці ви маєте самостійно сформулювати правило про правопис
закінчень іменників чоловічого роду в О.в. однини. Цього правила в підручнику
немає, бо автори вирішили перевірити вашу кмітливість, здатність самостійно
робити висновки.
ІV. Первинне
сприймання та усвідомлення матеріалу
1.Спостереження за мовним матеріалом. Робота з підручником.
- Відкрийте свій підручник на С.76, впр.153
- Розгляньте таблицю. Визначте, в яких
відмінках стоять іменники. Якого вони роду?( іменники чоловічого
роду в О.в.
- Як ви
думаєте від чого залежить
закінчення іменника в орудному відмінку? (від основи слова, на який
приголосний закінчується основа)
- Чи
не нагадує вам виведене правило висновок попереднього уроку?( так, в
іменниках жіночого роду О.в. закінчення залежить від приголосного, на який
закінчується основа слова)
2. Робота в парах
Слайд 5
- Зараз попрацюємо в парах. Спробуйте скласти правило про закінчення
іменників чоловічого роду в О.в. однини,
користуючись схемою - підказкою, що є на дошці.
- Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи в Н.в.
- Визначте закінчення іменників ч.р. в О.в.
- Складіть правило
- Формування правила кожною групою
-Отже, в орудному відмінку однини іменники
чоловічого роду Слайд 6
мають
закінчення -ом, -ем, -єм. Закінчення
-ом пишеться в іменниках з основою на
твердий приголосний (шляхом); -ем – в іменниках з основою на
м'який приголосний і ж, ч, ш (вужем, днем); -єм – в іменниках з основою,
що закінчується на й (краєм)
V. Закріплення
вивченого матеріалу
1. Робота з підручником.
Вправа 154, С. 76.
- Тепер ми з вами
потренуємося. Працюємо з вправою 154
— Прочитайте вірш і подумайте, яка головна думка вірша?(роботящі
руки, важливі всі професії людей)
- Яке запитання поставите за його змістом? ( чим пахнуть руки?)
- Зачитайте, чим пахнуть роботящі руки? (зіллям пахнуть руки
– руки роботящі)
- Знайдіть іменники ч.р. в О.в. однини і поясніть їх закінчення. (хлібом,
світом, кропом, баклажаном, вітром,
туманом)
- Який висновок можна зробити? (Закінчення -ом пишеться в іменниках з основою на твердий приголосний)
Фізкультхвилинка Слайд
7
2. Робота в
зошитах
Хвилинка каліграфії
Слайд 8
- Відкрийте свої зошити та запишіть число, класна робота. Так як ми
познайомилися у вправі з піснею роботящих рук то і каліграфічну хвилинку
запишемо на цю тему:
Рр Рр ро об тя роботящі
Роботящі руки гори вернуть.
- Як ви
розумієте зміст прислів’я?
- Вимовте
звуки у слові роботящі.
- Доберіть
спільнокореневі слова до поданого слова.
3.Тренувальні
вправи
а) Вправа 156.
- Працюємо з вправою
156. Прочитайте текст.
- Скажіть, за метою висловлювання це - текст опис, розповідь чи міркування?. (опис)
- Ваше завдання: списати текст, вставляючи замість крапок
закінчення іменників.
Повноводний місяць нерухомо звисає просто
над галявиною, виповнюючи її вщерть
блідим сяйвом і здається галявина
казковим кругом, окресленим паличкою чарівника. Тільки зрідка долинає з
верховіття сонний шерех якоїсь птахи, і знову ліс наповнюється тишею.
- Назвіть іменники, в
яких ви вставили закінчення. Поясніть, чому саме це закінчення.
(галявиною-ж.р., О.в., основа на тв..приг., сяйвом – с.р. О.в, кругом –
ч.р.О.в., паличкою – ж.р.О.в., тишею-ж.р.О.в.)
-Зробити
звуко-буквенний аналіз слів вщерть, якоїсь.
-Вщерть - [в,
ш, ч, е , р, т'] – 6зв., 6б.
-Якоїсь -
[й,а,к,о,й,і,с,т'] – 8зв., 6б.
-Отже, який
висновок можна зробити про іменники чоловічого роду в О.в. однини?
б)Робота з
картками Слайд 9
- В кожного з
вас на парті лежать картки. Вам потрібно
на картках записати подані іменники у формі О.в. однини. Один учень
працює біля дошки, потім перевіримо, чи правильно учень справився з завданням
Картка.
Будяк – будяком
Місяць –
місяцем
Вогонь-вогнем
Бій – боєм
Край - краєм
в) Робота в групах ( за
рядами)
Вправа 157
-
Повертаємося до роботи з підручником, вправа
157. Працюємо в трьох групах (за рядами). Перша група читає слова під № 1,
друга група – під №2, третя група – під№3 . Подані іменники ставите у формі
О.в. однини і записуєте в зошит, з одним
іменником ( на вибір) скласдіть і запишіть речення, вживаючи його в О.в.
однини.
-
Перевірка (один представник від групи зачитує
утворені іменники та речення). Третя група підводить підсумок виходячи з
виконання свого завдання.
4.Гра «Асоціація»
Слайд 10
-
Зараз ми з вами пограємо в гру «Асоціація»
- Хто знає, що
таке асоціація? В тлумачному словнику є визначення: Асоціація – це зв'язок між
уявленнями, думками, почуттями, внаслідок якого одне уявлення, почуття викликає
інше. Наприклад, художник асоціюється з картиною.
- Продовжіть
гру:
- Письменник –
(з книгою) композитор
– (з піснею)
- Драматург –
(з п’єсою) футбол –
(з м’ячем)
- Кухар – (з
їжею)
Аладін – (з лампою)
- Пожежник – (з
вогнем) Кирило
Кожум’яка – (з мечем)
- Поет – (з
віршем) Котик
– (з Півником)
Висновок: в орудному
відмінку однини іменники чоловічого
роду
мають
закінчення -ом, -ем, -єм. Закінчення
-ом пишеться в іменниках з основою на
твердий приголосний (шляхом); -ем – в іменниках з основою на
м'який приголосний і ж, ч, ш (вужем, днем); -єм – в іменниках з основою,
що закінчується на й (краєм)
5. Літературна хвилинка (Вправа 158)
-Повертаємося до нашого підручника. С.78, вправа 158
- Прочитайте уважно вірш. Які почуття виражає в ньому автор? ( почуття
патріотизму, любові до рідної мови)
- Словникова
робота.
Слайд 11
Які слова для
вас у вірші незрозумілі?
Ватра – вогнище, багаття.
Легіт – легкий, приємний вітерець.
- Відшукайте у вірші іменники чоловічого роду в О.в. (гомоном, пломенем,
шепотом, щебетом, леготом, перегуком)
-Отже, який висновок можна зробити?
-Візьміть до
уваги, що іменники жіночого і чоловічого роду в О.в. однини вживаються як без
прийменників, так із прийменниками з, із, за, над, під, між та інші.
VIII. Підсумок
уроку
— Відгадайте загадки, відгадку поставте в
орудному відмінку і підніміть
картку-закінчення -ом, - ем, -
єм.
• Влітку любить полювати, Слайд 12
А
зимою в лігві спати,
Як зачує він весну,
Прокидається від сну.(Ведмідь - ведмедем)
• Тоненьке, вузеньке, По землі в'ється,
Як батіг довге, але не б'ється.
Людини боїться, молоко вживає,
У лісі їх багато, мабуть кожен знає. (Вуж - вужем)
• Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини
Та на дудочку одну
Грає пісню чарівну. (Соловей - соловеєм)
• Щоб жили у мирі скло,
Пластмаса, шкіра,
Целофан, хутро й бетон,
Пінопласт, папір, картон,
Всіх здружу я, крім людей.
Зрозуміли, хто я?.. (Клей - клеєм)
— Що вивчили і запам'ятали на уроці? Слайд 13
— Сформулюйте правило, яке ми вивели на
сьогоднішньому уроці.
Наведіть приклади.
- Оцінювання
учнів
IX. Домашнє
завдання
1. Правило С.76
2. Вправа
159, С. 78. (Пояснення виконання.) Слайд 14