Тема: Вступ. Ознайомлення
з «Букварем». Державний Гімн України. Опрацювання вірша Г.Чубач «Батьківщина» Слайд 1
Мета: ознайомити дітей з
першою навчальною книгою; вчити слухати і розуміти усне
висловлювання,
відповідати на запитання; практично ознайомити із змістом понять: автор, його
прізвище, назва книжки, обкладинка, сторінка; ознайомити з новими словами;
розвивати увагу, мислення, збагачувати словниковий запас дітей словами, що є
назвами Державних символів України, формувати організаційні, загально
мовленнєві вміння і навички; виховувати бажання працювати разом, учитися
читати, берегти книгу.
Обладнання: Букварі,
заховані в портфелі дітей; прямокутники жовтого і блакитного кольору для роботи
в парах; ілюстрації для пояснення значень слів – назв Державних символів України;
паспорт Букваря, звукозапис – звернення книжки.
Хід уроку
І.Організаційний момент
1. Вступна бесіда
Слайд 2
- Добрий
ранок,діти! Сідайте. Ми починаємо з вами наш перший урок навчання грамоти.
Слово «грамота» означає «уміння читати і писати». Скажіть мені, будь ласка,
чого ми будемо вчитися на уроках навчання грамоти? (Читати, писати, вивчати
букви, відповідати)
-
Пам’ятайте, що на уроці відповідає той, хто перший підводить руку і не
висловлюється з місця.
- Скажіть,
будь ласка, для чого людині вміти читати і писати? (Щоб бути грамотним,
розумним, обізнаним)
- Ми вже з
вами ознайомилися з основними правилами поведінки на уроці, давайте пригадаємо
їх.
-
Коли пролунав
дзвоник, учні повинні стати рівненько біля свої парт, привітатися з учителем.
Так вони показують, що готові до уроку. Потім тихенько сісти на свої місця,
поклавши руки на парту, одну на одну. Слайд 3
-
Коли вчитель щось
розповідає – треба уважно слухати, а коли запитає, то підняти руку, встати
із-за парти та дати відповідь на поставлене
запитання.
Слайд 4
-
Не можна говорити
під час уроку, тому що коли всі будуть розмовляти в класі здійметься шум і ми
не будемо чути один одного і не почуємо важливих речей, про які розповідає
вчитель.
-
Урок закінчується
тоді, коли вчитель про це повідомить, пролунає дзвінок і тоді можна буде вийти
на перерву. В шкільному коридорі бігати не можна, тому що можна впасти, або
штовхнути іншого учня, що призведе до негативних наслідків. Тому треба бути
уважним і обережним.
(Учні вправляються у засвоєнні цих правил.)
-
Отже, діти, на
уроках навчання грамоти ми будемо вдосконалювати своє мовлення, вчитися читати
і писати, дізнаємося багато цікавого про рідний народ, рідну мову.
ІІ. Ознайомлення з підручником.
1.
Відгадування загадки.
-
Діти, послухайте і
відгадайте загадку, а відгадка допоможе вам всім у навчанні.
Бачити – не бачить.
Чути – не чує,
Мовчки говорить,
Добре мудрує.
Діток навчає, втоми не знає. (Книга)
-
Яка відгадка?
(Книга). Слайд 5
2.
Робота з виставкою книг.
-
Розгляньте виставку
книг. Хто може прочитати їх назви? (Буквар, Математика, Казки, Читаю сам)
Слайд 6
-
Які з них вам
відомі? (Казки)
-
Чи є книги у вас
вдома? (Так. Казки, оповідання, вірші для дітей)
-
Молодці, діти! Я
почула, що у кожного з вас є багато різних і цікавих книг вдома. Послухайте
загадку, а відгадку ви знайдете серед книг, що є на нашій виставці.
Цю першу книжку
Знає будь-який школяр,
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш ….(Буквар)
-
То що ж це за
книга? (Буквар)
Слайд 7
-
Так, це Буквар –
найперша і найголовніша книжка у вашому житті, бо саме з неї, починається
чарівне слово – навчання.
3.
Сюрпризний момент.
-
Діти! Ви чуєте,
хтось стукає до нас в двері.(Звучить запис). Дивіться, двері відчиняються, хто
це може бути?(До класу заходить учень в костюмі книжки)
-
Добрий день, діти!
Я – ваш перший підручник. Я проведу вас своїми сторінками до країни краси
рідного слова. Допоможу навчитися читати. На моїх сторінках ви знайдете казки,
вірші, загадки, скоромовки, лічилки, прислів’я та приказки. Мене - книжку
створювало багато людей. То ж не беріть мене брудними руками. Гортайте сторінки
обережно, не згинайте їх! Не малюйте і не пишіть нічого на сторінках і обкладинці
– це мене зіпсує. Зробіть для мене закладку і не вставляйте між сторінками
ручку, або олівець – мені буде боляче. Не кидайте мене будь-де, а зберігайте в
одному місці. Бережіть мене, адже я для вас – найкращий шкільний друг!
-
Діти, привітайте
нашого гостя та запросіть до нашого класу. А це що?(Підручник проходить, і
сідає на стільчик)
4.
Робота з Букварем.
-
А зараз діти
зазирніть до своїх портфеликів і подивіться, чи не має там чогось
новенького?(Учні виймають Букварі, розглядають книжку)
-
Діти, ви тримаєте у
руках свій найперший підручник Буквар. Розгляньте, будь ласка, обкладинку.
Вгорі, в правому куточку, написані прізвища авторів – це ті люди, які створили
підручник. Це Микола Самійлович Вашуленко та Надія Федорівна Самійленко. Далі,
великими різнокольоровими буквами, посередині написано назву підручника –
Буквар, цифра 1 – означає, що цей підручник для учнів 1 класу, а нижче, під
назвою, великий і красивий малюнок.
-
Що ви бачите на
малюнку? (Діти тримають іграшки, біжить песик, діти йдуть до школи)
-
Правильно, молодці!
Ще вчора діти були в дитячому садку, грали в іграшки, а сьогодні вони йдуть до
школи, в 1 клас.
-
Діти, відкриваємо
наш підручник, на розвороті, або це ще називається форзац, зображені букви, які
проживають у казковому місті «Алфавіт». З ними ви познайомитесь на уроках
навчання грамоти. Слайд 8
-
Перегортаємо далі
сторіночку вперед. На цій сторіночці вгорі знову написані автори нашого
підручника, назва Буквар, далі – що це підручник для 1 класу загальноосвітніх
навчальних закладів і рекомендований Міністерством освіти. Далі рік та місце
видавництва, тобто Київ, видавничий дім «Освіта», рік – 2012.
Слайд 9
-
Відкладіть свої
підручники в сторону, встаньте із-за парт. Зараз ми з вами відпочинемо,
проведемо фізкультхвилинку.
ІІІ. Фізкультхвилинка
Важко зайчику сидіти,
Треба трішки відпочити, Слайд 10
Скік-скік, скік-скік, скік-скік.
Треба трішки пострибати.
Скік-скік, скік-скік, скік-скік.
Пострибавши, працювати
-
Тихенько сідаємо на
свої місця.
ІV. Продовження роботи з книгою.
5.
Робота в парах.
-
На ваших партах
лежать прямокутники. Якого вони кольору? (Жовтого і блакитного)
-
Візьміть собі по
прямокутнику, покажіть, у кого жовтий, у кого – блакитний?(Діти піднімаю вгору
прямокутники)
-
Покладіть
посередині парти знизу жовтий прямокутник, а над ним зверху – блакитний
прямокутник. Тепер у кожного на парті є зразок нашого Державного символу –
прапора України.
Слайд
11
-
Якого він кольору?
(Жовто-блакитного. Діти повторюють хором, рядами, індивідуально)
-
Як ви гадаєте, що
означає жовтий колір? (Це колір пшениці, зерна, хліба, теплого сонця)
-
А блакитний? (Це
колір нашого мирного неба, моря, води, без якої б не достигла пшениця)
-
Ось такий наш
Державний Прапор. Де ви бачили такі прапори в нашому місті? (На будинках
державних установ під час свят)
6.
Фронтальна робота.
-
Діти, скажіть, будь
ласка, що я тримаю в руках? (Герб України) Слайд 12
-
Так, це Герб – один
із головних символів нашої держави, України. А що вам нагадує цей знак?
(Тризуб)
-
Подивіться на цю
картинку.(На картинці: матір, батько і посередині дитина).
-
Мені ці три зубці
нагадують ось цю картинку: мати, дитина і батько. Вони символізують Силу, Любов
і Мудрість. Герб України – золотий тризуб на блакитному тлі. Де ви бачили такий
герб? (На монетах)
-
Число «Три» завжди
вважалося казковим, чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів,
три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими
героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це батько – мати – дитя.
Вони символізують собою Силу – Мудрість – Любов.
7.
Бесіда з опорою на життєвий досвід учнів.
-
Діти, а чи звернули
ви увагу на урочисту пісню, яку всі слухали мовчки, зосереджено, з особливою
повагою на святковій лінійці? (Так)
-
В урочистих піснях
завжди щось прославляється. У почутій вами пісні прославляють Україну. Це гімн
на слова П.Чубинського, а музику написав М.Вербицький
-
Музику до
Державного Гімну України можна почути о 6 годині ранку та о 24 годині вночі
щодня по українському радіо. Гімном починають день і закінчують. Гімн співають
на урочистих зборах. Коли звучить державний гімн, потрібно підвестися, слухають
його завжди стоячи.
8.
Музична пауза
-
Діти, прослухайте
уважно Гімн України. (слухання Гімну України)
-
Текст нашого Гімну
вміщений у Букварі, тож візьміть підручники і розгляньте малюнок та слова на
сторіночці 3.
-
Що намальовано на
сторінці вгорі? (Герб-Тризуб, прапор жовто-блакитний)
-
Послухайте ще раз
текст Гімну, спробуйте запам’ятати слова.(Вчитель читає слова)
Слайд 13
-
Діти, то як
називається урочиста пісня, що є символом державної єдності? (Гімн)
-
Як називається
полотнище одного або кількох кольорів, яке є символом України? (Прапор)
-
Які кольори є на
Державному Прапорі України? (Блакитний і жовтий)
-
Як називається
символічний знак держави, зображувальний на прапорах, печатках, монетах?(Герб)
-
Що являє собою Герб
України? (Тризуб)
V. Фізкультхвилинка
-
А зараз ми з вами
пограємо в гру «Комарики». Уявіть собі, що ви «Комарики» і комариків починають
ловити оплесками. Коли я буду казати «Комарики над головою» - ви плескаєте в
долоні над головою і т.д. Комарики біля вуха; над головою; перед носиком; за
головою; над правим вухом; над головою; над лівим вухом.
Слайд 14
-
Молодці! Ми
відпочили, отже можемо рухатись далі.
-
Повертаємося до
нашого підручника і перегортаємо сторіночку вперед. На лівій частині
підручника, тобто це сторінка 4, вміщенні умовні позначення. Це маленькі
малюночки чи схемки, завдання, підказки які будуть допомагати нам у виконанні
різних завдань. (Вчитель зачитує ці позначення) Слайд
15
-
Подивіться тепер на
праву частину підручника, це сторіночка 5. Розгляньте малюнок. Що на ньому
зображено? (Діти, будинок, кущ, птах) Слайд
16
-
На малюнку діти одягнені
в українські костюми. Хто знає, як по іншому їх можна назвати? (українка і
українець)
-
Що вони тримають в
руках? (Прапор)
-
Як називається кущ,
біля якого стоять діти? (Калина)
-
Який птах летить
над дітками? (Лелека)
-
Що намальовано на задньому плані малюнку,
вдалині? (Хатка і церква, а ще сонечко в небі)
-
Під малюнком
написаний вірш. Він називається «Батьківщина». Написала цей вірш відома
українська дитяча поетеса Ганна Чубач. Послухайте уважно вірш і подумайте, про
що в ньому розповідається.
Батьківщина
Є у сонця небо
синє,
І гніздечко – у
пташини,
А у кожної людини
Є матуся –
Батьківщина.
Наша зветься –
Україна.
-
Скажіть, будь
ласка, про що розповідається в віршику? (Про сонце, гніздечко, людину, Україну)
-
Що є у сонечка?
(Небо)
-
А в людини? (Матуся
– Батьківщина)
-
Як називається наша
Батьківщина? (Україна) Слайд 17
-
Молодці! Ви уважно
слухали віршик і змогли правильно відповісти на запитання. А тепер давайте
пригадаємо все, з чим ми познайомилися на уроці.
VІ. Заключна частина
1.
Підсумок уроку
-
Що просив
виготовити для себе на завтра Буквар? (Закладку. Вчитель показує як вона
виглядає)
-
Яка держава
створила для вас цей підручник? (Україна)
-
Якими ще словами можна
назвати Україну? (Батьківщина, Вітчизна, рідний край)
-
Чому наш Державний
Прапор жовто-блакитного кольору? (Жовтий – колір пшениці, блакитний – колір
неба)
-
Що означає Герб –
Тризуб? (Сила – Мудрість – Любов)
-
Яку назву має наш
Гімн? (Ще не вмерла Україна)
-
Молодці! Ви добре
попрацювали, запам’ятали багато цікавого, були дуже активними.
-
На цьому наш урок
завершується. Дякую всім за активну працю.
Свої Букварики відкладіть на край парти і виходимо на перерву. Слайд
18
Комментариев нет:
Отправить комментарий