четверг, 31 октября 2013 г.

Тема: Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини


Тема: Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини

Мета: Поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну самостійність учнів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до праці та повагу до рідної мови.
Обладнання: Презентація до уроку, картки з завданнями, картки із закінченнями іменників чоловічого роду  в О.в., малюнки людей різних професій.

                                       ХІД УРОКУ
I. Організація класу                                                                                  Слайд 1
II. Перевірка домашнього завдання
Вправа 152, С. 75.
-     Яку пору року зображено в вірші? (осінь)
-     Які слова вжиті в переносному значенні?(кетяги заглядають, гуде струною)
-     Визначіть відмінок виділених іменників. (калини – Р.в., на бузку – М.в., вербою – О.в.)
-     Отже, яке правило ви запам’ятали про правопис іменників жіночого роду в О.в. однини?(В О.в. однини іменники жіночого роду на –а (-я) мають закінчення –ою, -ею, -єю)

III. Перевірка знань, здобутих на попередньому уроці
1.       Розумова розминка                                                                            Слайд 2
    Двоє сусідів Олесик і Степанко теж вивчають рідну мову. Вони вирішили позмагатися, хто напише без помилок іменники жіночого роду в О.в.
- Хто з них переміг?
Олесик 
                  Степанко             
Мовою 
                   Черешнею
Пшеницею 
             Мрійею 
Душею 
                    Скрипкою
Музикою 
                Вежою 
Надією
                     Вулицею

- Якого правила не знає Степанко?
Закінчення – єю пишеться в іменниках ж.р. з основою на [й].
Закінчення – ею пишеться в іменниках ж.р. з основою на м’який приголосний і [ж], [ч],[ш].
- Що ми побажаємо Степанкові? (Старанніше вивчати правила, наполегливіше працювати). 
- Пригадайте, коли в О.в. однини іменники ж.р. на –а, (я) мають закінчення – ою? (Закінчення – ою пишеться в іменниках з основою на твердий приголосний, крім [ж], [ч], [ш].)
- Отже, який висновок можна зробити про правопис іменників жіночого роду в О.в. однини?
2.Робота з прислів’ям.                                                                                 Слайд 3
- А зараз ми попрацюємо з прислів’ями. Потрібно буде скласти  прислів’я використовуючи правильні закінчення
Сніданок їж сам,                                 а служба службою.
Голкою дороги                                    то й змія з нори виповзе.
Дружба дружбою,                               а вечерею поділись.
Якщо ласкою манити,                        не міряють.
- Як ви розумієте зміст останнього прислів’я?
- Вкажіть число, рід, відмінок іменників останнього прислів’я.
(Якщо ласкою манити, то й змія з нори виповзе. Ласкою – одн., ж.р., О.в.)
Висновок:іменники жіночого роду в О.в. однини з основою на твердий приголосний, крім [ж], [ч], [ш] мають закінчення –ою: партою, водою

III. Новий матеріал
1. Оголошення теми і мети уроку 
                                                        Слайд 4
- На сьогоднішньому уроці ви маєте самостійно сформулювати правило про правопис закінчень іменників чоловічого роду в О.в. однини. Цього правила в підручнику немає, бо автори вирішили перевірити вашу кмітливість, здатність самостійно робити висновки. 

ІV. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу
     1.Спостереження за мовним матеріалом. Робота з підручником.
-     Відкрийте свій підручник на С.76, впр.153 
- Розгляньте таблицю. Визначте, в яких відмінках стоять іменники. Якого вони роду?( іменники чоловічого роду в О.в.
- Як ви думаєте від чого залежить закінчення іменника в орудному відмінку? (від основи слова, на який приголосний закінчується основа)
-  Чи не нагадує вам виведене правило висновок попереднього уроку?( так, в іменниках жіночого роду О.в. закінчення залежить від приголосного, на який закінчується основа слова)
       2. Робота в парах                                                                                  Слайд 5
- Зараз попрацюємо в парах.  Спробуйте скласти правило про закінчення іменників чоловічого роду  в О.в. однини, користуючись схемою - підказкою, що є на дошці.
- Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи в Н.в.
 
- Визначте закінчення іменників ч.р. в О.в.
 
-  Складіть правило
- Формування правила кожною групою
-Отже, в орудному відмінку однини іменники чоловічого роду            Слайд 6
мають закінчення   -ом, -ем, -єм. Закінчення -ом пишеться в іменниках  з основою на твердий приголосний (шляхом); -ем – в іменниках з основою на м'який приголосний і ж, ч, ш (вужем, днем); -єм – в іменниках з основою, що закінчується на й (краєм
                                                                        
V. Закріплення вивченого матеріалу
    1. Робота з підручником.
Вправа 154, С. 76.
- Тепер ми з вами потренуємося. Працюємо з вправою 154
— Прочитайте вірш і подумайте, яка головна думка вірша?(роботящі руки, важливі всі професії людей)
- Яке запитання поставите за його змістом? ( чим пахнуть руки?)
- Зачитайте, чим пахнуть роботящі руки? 
(зіллям пахнуть руки – руки роботящі)
- Знайдіть іменники ч.р. в О.в. однини і поясніть їх закінчення. 
(хлібом, світом,  кропом, баклажаном, вітром, туманом)
- Який висновок можна зробити? (Закінчення -ом пишеться в іменниках  з основою на твердий приголосний)

Фізкультхвилинка                                                                                     Слайд 7

2. Робота в зошитах
Хвилинка каліграфії                                                                                    Слайд 8
- Відкрийте свої зошити та запишіть число, класна робота. Так як ми познайомилися у вправі з піснею роботящих рук то і каліграфічну хвилинку запишемо на цю тему:

Рр Рр ро об тя роботящі
Роботящі руки гори вернуть. 
- Як ви розумієте зміст прислів’я?
- Вимовте звуки у слові роботящі.
- Доберіть спільнокореневі слова до поданого слова.

3.Тренувальні вправи
а) Вправа 156
- Працюємо з вправою 156. Прочитайте текст.
- Скажіть, за метою висловлювання це - текст опис, розповідь чи міркування?(опис)
- Ваше завдання:  списати текст, вставляючи замість крапок закінчення іменників.
   Повноводний місяць нерухомо звисає просто над галявиною, виповнюючи її вщерть блідим сяйвом і здається галявина казковим кругом, окресленим паличкою чарівника. Тільки зрідка долинає з верховіття сонний шерех якоїсь птахи, і знову ліс наповнюється тишею.
- Назвіть іменники, в яких ви вставили закінчення. Поясніть, чому саме це закінчення. (галявиною-ж.р., О.в., основа на тв..приг., сяйвом – с.р. О.в, кругом – ч.р.О.в., паличкою – ж.р.О.в., тишею-ж.р.О.в.)
-Зробити звуко-буквенний аналіз слів вщерть, якоїсь.
-Вщерть - [в, ш, ч, е , р, т'] – 6зв., 6б.
-Якоїсь - [й,а,к,о,й,і,с,т'] – 8зв., 6б.
-Отже, який висновок можна зробити про іменники чоловічого роду в О.в. однини?

б)Робота з картками                                                                                    Слайд 9
- В кожного з вас на парті лежать картки. Вам потрібно  на картках записати подані іменники у формі О.в. однини. Один учень працює біля дошки, потім перевіримо, чи правильно учень справився з завданням
Картка.
Будяк – будяком
Місяць – місяцем
Вогонь-вогнем
Бій – боєм
Край - краєм

в) Робота в групах ( за рядами)
Вправа 157
-     Повертаємося до роботи з підручником, вправа 157. Працюємо в трьох групах (за рядами). Перша група читає слова під № 1, друга група – під №2, третя група – під№3 . Подані іменники ставите у формі О.в. однини і записуєте в зошит,  з одним іменником ( на вибір) скласдіть і запишіть речення, вживаючи його в О.в. однини.
-     Перевірка (один представник від групи зачитує утворені іменники та речення). Третя група підводить підсумок виходячи з виконання свого завдання.

4.Гра «Асоціація»                                                                                     Слайд 10 
-     Зараз ми з вами пограємо в гру   «Асоціація»               
-     Хто знає, що таке асоціація? В тлумачному словнику є визначення: Асоціація – це зв'язок між уявленнями, думками, почуттями, внаслідок якого одне уявлення, почуття викликає інше. Наприклад, художник асоціюється з картиною.
-     Продовжіть гру:
-     Письменник – (з книгою)                    композитор – (з піснею)
-     Драматург – (з п’єсою)                       футбол – (з м’ячем)
-     Кухар – (з їжею)                                 Аладін – (з лампою)
-     Пожежник – (з вогнем)                       Кирило Кожум’яка – (з мечем)
-     Поет – (з віршем)                            Котик – (з Півником)
Висновок: в орудному відмінку однини іменники чоловічого роду            
мають закінчення   -ом, -ем, -єм. Закінчення -ом пишеться в іменниках  з основою на твердий приголосний (шляхом); -ем – в іменниках з основою на м'який приголосний і ж, ч, ш (вужем, днем); -єм – в іменниках з основою, що закінчується на й (краєм

5. Літературна хвилинка (Вправа 158)
-Повертаємося до нашого підручника. С.78, вправа 158
- Прочитайте уважно вірш. Які почуття виражає в ньому автор? ( почуття патріотизму, любові до рідної мови)
- Словникова робота.                                                                              Слайд 11
Які слова для вас у вірші незрозумілі?
Ватра – вогнище, багаття.
Легіт – легкий, приємний вітерець.
- Відшукайте у вірші іменники чоловічого роду в О.в. (гомоном, пломенем, шепотом, щебетом, леготом, перегуком)
-Отже, який висновок можна зробити?
-Візьміть до уваги, що іменники жіночого і чоловічого роду в О.в. однини вживаються як без прийменників, так із прийменниками з, із, за, над, під, між та інші.

VIII. Підсумок уроку
— Відгадайте загадки, відгадку поставте в орудному відмінку і підніміть
картку-закінчення -ом, - ем, - єм.

• Влітку любить полювати,                                                                  Слайд 12
 А зимою в лігві спати,
Як зачує він весну,
Прокидається від сну.(Ведмідь - ведмедем)

• Тоненьке, вузеньке, По землі в'ється,
Як батіг довге, але не б'ється.
Людини боїться, молоко вживає,
У лісі їх багато, мабуть кожен знає. (Вуж - вужем)

• Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини
Та на дудочку одну
Грає пісню чарівну. (Соловей - соловеєм)

• Щоб жили у мирі скло,
Пластмаса, шкіра,
Целофан, хутро й бетон,
Пінопласт, папір, картон,
Всіх здружу я, крім людей.

Зрозуміли, хто я?.. (Клей
- клеєм)
— Що вивчили і запам'ятали на уроці?                                               Слайд 13
— Сформулюйте правило, яке ми вивели на сьогоднішньому уроці.
Наведіть приклади.                                    
-     Оцінювання учнів
IX. Домашнє завдання
1. Правило С.76
2. Вправа 159, С. 78. (Пояснення виконання.)                                         Слайд 14


Комментариев нет:

Отправить комментарий