воскресенье, 27 октября 2013 г.

конспект уроку з навчання грамоти (письмо) 1клас.Тема: Правила користування письмовим приладдям. Положення ручки (олівця) в руці під час письма. Розфарбування малюнків штрихами відповідної форми (прямими, півовальними)


Тема: Правила користування письмовим приладдям. Положення ручки (олівця) в руці під час письма. Розфарбування малюнків штрихами відповідної форми (прямими, півовальними)                                                                                      Слайд 1
Мета: Ознайомити учнів із видами ліній, вчити орієнтуватися на сторінці зошити; продовжувати навчати дітей правильно сидіти під час письма, тримати ручку; закріпити знання правил розташування зошита на парті під час письма та малювання; повторити назви пальчиків; розвивати дрібну моторику; вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до школи.
Обладнання: Плакат «Сиди правильно під час письма»; пензлик, ватман, фарба; малюнки, на яких зображено предмети пунктирами, ламаними, кривими, прямими лініями, аркуш паперу для письмових вправ; олівець, кольорові олівці, письмове приладдя: кулькова ручка, зошит для письма.
                               
Хід уроку

І. Організаційний момент
- Починаємо урок навчання грамоти. Перевіряємо готовність до уроку: на парті в кожного ручка, зошит, Буквар, все інше з парт потрібно прибрати.                                          Слайд 2
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.   Повторення правил посадки під час письма
-         Як правильно тримати спину під час письма? (рівно)                                      Слайд 3,4
-         Де стоять ноги? (ноги стоять на підлозі)
-         Де мають лежати лікті? (лікті обох рук лежать на парті)
-         Як перевірити відстань між партою та грудьми? (долонькою)
-         Якою повинна бути відстань від зошита до очей? Як це перевірити? (ручку треба тримати трьома пальцями – великим, вказівним і середнім, але писати допомагає вся рука)
-         Перевірте одне одного.
ІІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці
1.     Положення зошита на парті під час письма                                                   Слайд 5
-         Давайте згадаємо як правильно покласти зошит.
-         Сторінка зошита, на якій працюємо, лежить нижнім лівим кутом проти середини грудей.
-         Права рука тримається перпендикуляром відносно краю столу.
-         Ліва рука тримає зошит.
-         Якщо ви малюєте, зошит треба покласти рівно.
2.     Правила тримання ручки під час письма                                                      Слайд 6
-         Давайте згадаємо, як називаються наші пальчики. (Учні промовляють назви пальців. Великий, вказівний, середній, безіменний, мезинець).
-         Візьміть ручку в ту руку, якою ви будете писати.
-         Скількома пальцями ви тримаєте ручку? (трьома)
-          Як вони називаються? (великий, вказівний, середній)
-         Що роблять під час письма інші пальчики? (притиснуті до долоньки)
                      Вказівний на правій
                      Вів всіх пальчиків в похід,
                      Середній братик ніс рюкзак,
                      Безіменний йшов просто так,
                      А мізинчик став всім грати,
                      Запросив всіх танцювати.
                      Раз-два-три-чотири-пˈять –
                      Гей, виходьте танцювать.

-         А тепер продемонструйте, будь ласка, як правильно тримати ручку в руці. Перевірте себе, свого сусіда по парті.
3. Положення ручки в руці під час письма
1)    Ручка лежить на першій фаланзі середнього пальця і тримається двома пальцями: великим і вказівним, на відстані приблизно 1-1,5 см. від кульки.
2)    Якщо підняти вказівний палець, то ручка лежить на середньому пальці і тримається великим.
3)    Ручка проходить біля згину третього суглоба вказівного пальця, кінець направлений на праве плече.
4)    Вказівний і середній палець зігнуті, безіменний і мізинець – напівзігнуті, лежать на папері і служать опорою для кисті.
5)    Кисть руки рухається в напрямі рядка зліва направо, а в міру його заповнення повільно і плавно має посуватися праворуч разом з передпліччям.

4. Вправи з ручкою                                                                                                 Слайд 7
Вправа 1. Згинання й розгинання пальців при «письмі» прямих штрихів у повітрі.
Вправа 2. Коливання ручкою, утримуючи її вказівним і великими пальцями; вказівним і середнім та ін.
Вправа 3. Обертання ручки пальцями правої (або лівої, якщо вона є робочою) руки.
Вправа 4. Поставити ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім «спуститися» пальцями до кульки.
Вправа 5. Піднімання й обертання у повітрі ручки так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).
Вправа 6. Не випускаючи з рук, поставити ручку на парту вже протилежним від кульки кінцем і «спускатися» пальцями від кульки вниз (декілька разів).
Вправа 7. Тримаючи ручку великим та середнім пальцями, піднімати вказівний.
Вправа 8. Колові оберти кистю.
Вправа 9.Покладіть ручку на парту і знову візьміть її.

5. Правила сидіння під час роботи                                                                    
1)    Сидіти рівно, не торкаючись грудьми столу, відстань від грудей до парти має дорівнювати ширині долоні.
2)    Не нахиляй низько голову. Відстань від очей до зошита перевір так: постав лікоть правої руки на парту, кінцем середнього пальця доторкнись до вуха.
3)    Плечі тримай на однаковій висоті.
4)    Став ноги на підлогу. Ліву ногу можна трохи висунути вперед. Лікті обох рук тримай на парті.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
-         Ми вже знаємо, як правильно сидіти за партою, як тримати ручку, класти зошит. А сьогодні на уроці ми навчимося користуватися цим зошитом, орієнтуватися на його сторінках.
1.     Орієнтування на сторінці зошита
-         Розгорніть зошит на С. 6. Підведіть праву руку. Покладіть її на зображення хлопчика. Це права частина сторінки.                                                            
-         Що зображено на правій частині сторінки угорі (портфель), унизу (книга), посередині (літак, пенал)?
-         Роздивіться малюнки на С. 7.                                                                            
-         У якій частині сторінки зображено дівчинку (зліва), фарби (справа посередині), зошит (справа угорі), мˈяч (справа унизу)?
-         Де зображено ляльку? (справа посередині).
2.     Ознайомлення з видами ліній
-         Лінії можуть бути короткими і довгими, товстими та вузькими, вони можуть утворювати чудернацькі візерунки та чудові орнаменти, зображення тварин, птахів, різних речей та предметів…
Лінії бувають різні.                                                                                                Слайд 8
Тож давайте познайомимося з лінією-чарівницею!
1) Якщо пензликом з фарбою провести широку довгу лінію, то вона називатиметься смуга
2) Якщо лінія коротка, але широка, це – мазок. Він теж утворюється
пензликом
  3) Якщо взяти олівець чи ручку і провести тоненьку коротку лінію, це буде штрих. Його можна утворити фломастером, крейдою, пером

4) Якщо закрутити лінію, вона називатиметься завиток


5)   Якщо у лінії є початок, а кінця немає, вона називається промінь

6)    Є дуже багато різних чудернацьких ліній: гіперболи, параболи,
ламані, штрих пунктирні, самусоїди тощо
Учитель демонструє малюнки, на яких пунктирними, ламаними, кривими лініями зображено предмети.
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRBQ21wRuOtjfB0yAchmNwpOgpj2Vbaqvdt1EN4UnfGMU49efipRQ




                                                                                                                                Слайд 9
-         Як би ви назвали ці лінії? (Відповіді дітей, оголошення назв ліній учителем).
-         А яку назву буде мати лінія, проведена під лінійку? (Пряма)
Учитель демонструє малюнки прямих горизонтальних, вертикальних, діагональних ліній.                                                                                                                      
                                                                                                                         Слайд 10

3.     Письмові вправи
-         А зараз і ми спробуємо провести різні лінії. (Вправлення за зразком учителя)
4.     Підготовка до роботи в зошиті
-         Перед тим, як розпочати працювати  на сторінці зошита, необхідно розігріти наші пальчики.
V. Фізкультхвилинка                                                                                              Слайд 11                                               
 Масаж пальчиків
1)    Попестимо наші ручки від ліктів до кінчиків пальців із внутрішньої та зовнішньої сторони (3 рази).
2)    Вказівним пальчиком лівої руки «загостримо» олівець – вказівний пальчик правої руки з чотирьох сторін.
3)    Беремо в руку кожен пальчик по черзі і намагаємося ніби закрутити його, натискаючи на шкіру з силою
4)    Розтинаємо кожну фалангу на всіх пальчиках.
5)    Стискаємо долоню в кулак і розминаємо кісточки.
6)    Ніби ножицями намагаємося розрізати кожний пальчик, прокручуючи його назовні.
7)    Розминаємо на долоньці горбики біля великого та біля всіх інших пальців.
8)    Витягуємо пальчики, поступово спускаючись до їх кінчиків.
9)    Намагаємося обережно дотягнути великий палець до руки.
10) Колові оберти долонями. Руки витягнуті перед собою.

5.     Робота в зошиті (С. 6)
-         Ми готові працювати в зошиті.

                       Зошити всі розгорнули,
                       Правильно за парти сіли.
                       Щоб спини не боліли,
                       Щоб здорові були діти,
                       Треба правильно сидіти.
                       Отже, сядьте всі рівненько
                       Завдання слухайте гарненько,
                       Час не гайте ви дарма,
                        Приготуйтесь до письма.

1)    Наведення по пунктирах ліній.                                                                  
2)    Розфарбування предметів, які Миколка та Наталка візьмуть до школи. Слайд 12
VІ. Фізкультхвилинка                                                                                     

                 Хмара сонечко закрила,
                 Слізки срібнії зронила.
                 Ми ті слізки позбираєм,                                                                Слайд 13
                 У травичці пошукаєм.
                 Пострибаєм, як зайчата.
                 Політаєм, як пташата.
                 Потанцюємо ще трішки,
                 Щоб спочили руки й ніжки.
                 Всі веселі? От чудово!
                 А тепер до праці знову.

VI.Продовження роботи в зошиті
-         Як кладемо зошит під час розфарбування малюнків? (рівно)                        Слайд 14           

VIІ. Заключна частина
Підсумок уроку
-         Чого ви навчилися сьогодні на уроці? (розфарбовувати малюнки штрихами)
-         Що вам найбільше запамˈяталося? (гімнастика для пальчиків)
-         Що дізналися нового? (познайомилися з лінією-чарівницею, який потрібно робити масаж пальчиків).                                                                                                  Слайд 15


Комментариев нет:

Отправить комментарий