воскресенье, 27 октября 2013 г.

розробка уроку з навчання грамоти. Тема: Ознайомлення з зошитом для письма, письмовим приладдям. Правила сидіння за партою під час письма. Розмалювання малюнків.


Тема: Ознайомлення з зошитом для письма, письмовим приладдям. Правила сидіння за партою під час письма. Розмалювання малюнків.                     Слайд 1
Мета: Дати початкове поняття про предмети письмового приладдя; ознайомити із зошитом для письма, правилами сидіння за партою; вчити орієнтуватися на сторінці зошита; розвивати уяву, спостережливість, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; формувати вміння працювати за зразком; учити дітей бути уважними, працювати спільно; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя, любов до школи.
Обладнання: Аркуш паперу формату А4 із завданням;корона; малюнки з зображенням знаку оклику, питання; про правильне і неправильне сидіння за партою під час письма;чарівна скриня Сови (картонна коробка, у якій лежать однакові ручки за кількістю учнів у класі, зошити – прописи), музичні уривки, магнітофон.

Хід уроку

І. Організаційний момент
- Діти, для вас пролунав перший дзвінок. Відсьогодні ви – школярі. Про цю радісну звістку знають усі – і ваші друзі, родичі, і просто жителі нашого міста.  

                                                                                                                            Слайд 2
- Скажіть, будь ласка, а чи є у вас друзі в інших містах чи селах  нашої України? (Діти говорять про друзів, де вони живуть)
- Як же їм повідомити про таку новину? (Можна зателефонувати)            Слайд 3       
- Так, можна зателефонувати і розповісти про радісну подію. А раптом у них не працює телефон? Що тоді робити? (Можна сповістити через Інтернет чи написати листа, або приїхати в гості)
- Справді, можна завітати до них в гості на вихідні і розповісти про свій святковий настрій, поділитися враженнями, можна повідомити через Інтернет, а легше за все взяти і написати листа. Так роблять усі дорослі, бо вони вміють писати. А чи вмієте писати ви? (Ні)                                                               Слайд 4
- Та нічого страшного в цьому немає, бо через півроку ви самі зможете написати листа бабусі чи своєму найкращому другу і розповісти в ньому про свої успіхи в навчанні, про свої досягнення. А я намагатимусь навчати вас писати так, щоб вам було цікаво. І обіцяю, що через кілька місяців кожен з вас напише свого першого листа. Кожен урок буде у нас незвичайним, бо на кожному уроці ви будете вчитися писати нову літеру. А ще ми будемо подорожувати різними країнами, цікавими містами, навіть планетами. От і сьогодні ми перенесемося до іншої країни, яка називається Письмоляндією. Давайте заплющимо очі й уявимо, що ми – чарівні зірочки і зараз полинемо у політ на пошуки цієї невеличкої, але гарної, квітучої, веселої, цікавої країни. Вона знаходиться недалеко, на відстані нашої фантазії. (Звучить музика. Учні заплющують очі і уявляють, що летять до чарівної країни)
ІІ. Основна частина.
-         Діти, ось і потрапили ми до чарівної країни Письмоляндії. В цій країні живе дуже багато мешканців. Всі вони дуже щасливі, бо вміють гарно писати. А чи хочете ви стати жителями цієї країни? (Так)
-         Для цього вам слід навчитися читати і писати. Для початку я вам допоможу. В мене є чарівна паличка, я проведу цією паличкою і кожен з вас стане маленьким чарівником-фантазером.(Звучить музика)
-         Ось ви і стали маленькими чарівниками. Але не просто чарівниками, а чарівниками країни Письмоляндії. А кожен чарівник цієї країни повинен мати те, що необхідно для письма. А чи знаєте ви, що необхідно мати для уроків письма? (Ручку, зошит)
-         У самому центрі країни є чарівне місце, де можна знайти все, що нам знадобиться на наших уроках. Але всі ці речі охороняє мудра Сова.         Слайд 5
-         Якщо ви впораєтеся із завданнями – станете повноцінними чарівниками країни Письмоляндії.
1.     Відгадування загадок про навчальне приладдя.
-         Послухайте і відгадайте загадки.
Настрибався зайчик вволю,
Білий слід лишав по полю.
Ми за ним спостерігали,
Слово «мама» прочитали. (Крейда)                                                                 Слайд 6

Дерев’яний та довгенький,
Хвостик в нього є маленький.
Як у фарби хвіст мочає -
Все довкола розцвітає. (Пензлик)                                                                   

У портфелі є хатинка –
Ручки там живуть, резинка,
Клей, лінійка, кутники –
Школярів помічники. (Пенал)                                                                          

Худорлява і вертлява,
На папір біжить у справах,
Закарлючки полишає, -
У пеналі спочиває. (Ручка)                                                                               Слайд 7
-         Молодці! Ви відгадали всі загадки мудрої Сови. І за це вона подарує письмове приладдя – предмети, що необхідні на уроках письма.
-         Давайте зазирнемо в чарівну скриньку Сови. (Вчитель дістає ручку)
2.     Ознайомлення з ручкою.
-         Мабуть, кожен з вас знає цей предмет. Так, це – ручка. Вона нам знадобиться на уроках, а особливо на уроках письма. Це наша чарівна паличка.
-         Перш ніж виконувати наступне завдання, нам необхідно користуватися цим предметом. А для цього виконаємо декілька нескладних практичних вправ.
3.     Правила тримання ручки.
1)Візьміть ручку в руку і поставте цю руку на лікоть.
2) Тримайте ручку трьома пальцями (великим, середнім, вказівним) на відстані приблизно 1- 1,5 см від кульки.                                                    Слайд 8
3) При цьому великий, середній і вказівний пальці зігнуті; безіменний та мізинець – напівзігнуті, лежать опорою для кисті, але не притиснуті до долоні.
4) Тримайте ручку пальцями на спеціальних насічках або гумці. Це необхідно, щоб пальці не посувалися донизу.
5) Верхній кінець ручки повинен дивитися у праве плече (якщо дитина пише правою рукою)
ІІІ. Фізкультхвилинка для м’язів пальців.
- А тепер ми виконаємо з вами цікаві і нескладні вправи для пальчиків з чарівною паличкою.
Вправа 1.Згинання і розгинання пальців при «письмі» прямих штрихів у повітрі.
Вправа 2. Коливання ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін..
Вправа 3. Обертання ручки пальцями правої (або лівої, якщо вона є робочою) руки.
Вправа 4. Поставити ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім «спуститися» пальцями до ручки.
Вправа 5. Піднімання й обертання у повітрі ручки так, щоб кулька опинилася вгорі ( при цьому пальці будуть біля кульки)
Вправа 6. Не випускаючи з рук, поставити ручку на парту вже протилежним від кульки кінцем і «спускатися» пальцями від кульки вниз (декілька разів)
Вправа 7. Тримаючи ручку великим та середнім пальцями, піднімати вказівний.
Вправа 8. Колові оберти кистю.
Вправа 9. Покладіть ручку на парту і знову візьміть її.
ІV. Робота над новим матеріалом
-         А ось і перше випробування від нашої мудрої Сови. Нам необхідно зачарувати прямокутники так, щоб вони перетворилися на ручки. (Діти домальовують ручки)
-         Молодці! Які гарні у нас ручки вийшли. Наші чарівні палички нам допомогли у виконанні завдання.                                                                                         Слайд 9

5.     Презентація зошитів – прописів.
-         Давайте ще раз зазирнемо в чарівну скриньку мудрої Сови. (Вчитель дістає зошит)                                                                                                               Слайд 10
-         Це – зошит. Як ви гадаєте, чому цей предмет назвали зошитом? (В ньому пишуть в школі)
-         Зошит – це зшиті аркуші паперу. Зошит – зшитий. Подивіться ще раз на зошит і скажіть, з чого він складається? (З аркушів паперу, які зшили разом)
-         Розгляньте свій зошит і скажіть, що зображено на обкладинці? (Лисичку, Колобка, букви)
-         Перегорніть декілька сторінок. Що ви бачите? (Різні малюнки, вправи, слова, букви, як сидіти за партою, розташовувати зошит на парті.)                     Слайд 11
-         Як ви вважаєте, для чого нам потрібний зошит? (Щоб учитися в ньому писати)
-         Запам’ятайте! Зошит – це обличчя учня. Слідкуйте за тим, щоб він завжди був чистим, охайним. А щоб не забруднилася обкладинка, треба його обов’язково обгорнути.
6.     Історія зошита.
-         Покладіть зошит перед собою. Як він називається? (Зошит для письма)
-         Так, це зошит для письма. Його назва йде від слова «писати». У цьому зошиті ми будемо вчитися писати рукописними літерами.
-         Роздивіться, будь ласка, сторінки в зошиті. (Діти гортають зошити)
-         Що ви помітили? Як написані букви? (Всі букви написані під нахилом)
-         Щоб так писати, треба покласти зошит під нахилом.                                  Слайд 12
Правила розташування зошита на парті.
-         Сторінка зошита, на якій працюємо, лежить лівим нижнім кутом проти середини грудей.
-         Похила лінія повинна бути перпендикуляром відносно краю столу.
-         Права рука тримається перпендикулярно до верхнього краю зошита.
-         Якщо ви малюєте, зошит чи альбом треба покласти рівно.
-         Потренуйтесь покласти зошит для письма, для малювання. (Діти розміщають зошит на парті)
V.Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,                                                                          Слайд 13
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього піднялися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти:
Встали – сіли, встали – сіли.
Бачте, як розвеселили.
Стало сонце танцювати,
Нас до танцю припрошати.
Нумо разом, нумо всі
Потанцюймо по росі.
-         Сідаємо тихенько за парти.
-         Перш ніж розпочати виконувати будь-яке завдання потрібно навчитися правильно сидіти за партою.
7.     Ознайомлення з правилами сидіння за партою.
-         Сидіть рівно, не торкаючись грудьми столу, відстань від грудей до парти, має дорівнювати товщині долоні. Спробуйте перевірити цю відстань.(Діти перевіряють відстань від краю парти до грудей)                                       Слайд 14
-         Молодці! Плечі тримайте на однаковій висоті. Ставте ноги на підлогу. Ліву ногу можна трохи висунути вперед.
-         В нас залишилося ще одне завдання. Потрібно перетворити фігури в зошиті так, щоб кожна з них стала «портфелем» та «зошитом»
-         Що треба намалювати, щоб прямокутник став «зошитом»? (Прямі лінії)
-         Давайте і ми проведемо прямі лінії на однаковій відстані одна від одної. (Діти проводять лінії над прямокутниками)                                                         Слайд 15
-         Молодці! Ось які чудові портфелі і зошити ми намалювали.
VІ. Заключна частина
Підсумок уроку.
-         Ось і добігла до кінця наша перша подорож до чарівної країни Письмоляндії. Давайте заплющимо очі і перенесемося назад до класу. (Звучить музика)
-         Діти, вам сподобалося мандрувати? (Так)
-         Що було цікавого? (Відгадувати загадки)
-         Що було нового? (Як правильно сидіти за партою, класти зошит на парту)
-         З чим ви познайомилися на уроці? (З зошитами для письма, ручкою)
-         Чого навчилися? (Виконувати вправи з ручкою, тримати ручку в руках)
-         А зараз в альбомі для малювання кольоровими олівцями намалюйте те, що найбільше вам подобається. Не забувайте, як слід тримати ручку чи олівець, як правильно сидіти за партою під час роботи. І ще запам’ятайте одне просте правило: зошит після уроку необхідно обов’язково покласти до папки, а ручки і олівці до пенала.
-         Дякую вам за роботу на уроці.                                                                      Слайд 16

Комментариев нет:

Отправить комментарий